• Home
  • /Art
  • /Özgürlük Parkı’nda Karlar Kraliçesi
Özgürlük Parkı’nda Karlar Kraliçesi

Özgürlük Parkı’nda Karlar Kraliçesi

16. Kadıköy Çocuk Tiyatro Festivali kapsamında 09.07.2017 Pazar günü saat 21.00’de Selami Çeçme Özgürlük Parkı Açık Hava Tiyatrosu’nda oynuyoruz.

Oyunlar ücretsizdir. Davetiyeleri oyunumuzdan üç gün önce Süreyya Operası, Caddebostan Kültür Merkezi ve Kozyatağı Kültür Merkezi gişelerinden saat 10.00-17.00 arasında, Selami Çeşme Özgürlük Parkı Açık Hava Tiyatrosu’ndan saat 18.00-21.30 arasında temin edebilirsiniz.

16. Kadıköy Çocuk Tiyatro Festivali programı için tıklayınız….

Oyun sayfamızı ziyaret edebilirsiniz…

1800’lü yıllardan günümüze kadar ulaşan Hans Christian Andersen’nin nefis masalını çocuklar için sahneye uyarladık. Bütün metin şiirsel bir anlatımla kaleme alındı. Baştan sona müzik ve şarkılarla donatarak keyifli bir müzikal sahnelemek istiyoruz.. Şu anda Özlem Kaveller, oyunun tamamına yakınını bestelemekle meşgul. Şarkılar ve müzikler geldikçe prova yapmaya devam ediyoruz.

Sevgi kavramının sözlük anlamı insanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu olarak biliniyor. Sadece sözlük anlamına bakarak, bir toplumun varlığı için bu kavramın ne kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sevgi merhamet, şefkat ve fedakarlık kavramlarıyla birlikte var olmaktadır. Bu yüzden birlikte yaşayabilmenin tek koşulu sevgidir.

Gerda ve Kai arasındaki sevgi o kadar güçlüdür ki, 1800’lü yıllardan günümüze kadar anlatılagelmiştir. Andersen’nin masalı, kötülük yayan buzdan aynanın kırılıp, parçalarının dünyaya yayılmasıyla başlar. İşin güzel tarafı, onun kendi çevresinde anlattığı bu sevgi masalı destanlaşıp bütün dünyaya yayılmıştır. İmgesel olarak baktığımızda, yaşadığımız çağda da aynen böyle parçalanmış ve parçaları dünyaya yayılmış bir aynanın varlığını hissedebiliriz. Andersen’nin kendi imgesi  olan buzdan aynayla  mücadelesi hala devam etmektedir. Biz de bu noktada tarafımızı seçerek onun düşlerine omuz vermek istedik. Ömrümüzün buzdan aynaya karşı zaferi görmeye yetmeyebileceğinin farkındayız. Fakat çocuklarımızla birlikte geleceğe taşıyabilirsek ne mutlu.

Uyarlayan-yöneten İnan Ambarkütük, Müzik Özlem Kaveller, Kostüm Pınar Akgüney, Koreografi Eren Ambarkütük, Dekor İnan Ambarkütük, Işık Coşkun Yel, Oynayanlar Özlem Kaynarca, Emsal Yeşilbingöl, Özge Erdemir, Nurhayat Yıldırım, Deniz Kuş (Eylül Başoğlu)

Yorum yapmak ister misiniz?