tatlı rüyalar

  • Home
  • /tatlı rüyalar

Usta Oyuncu Toygun Ateş Çocuklar İçin Sahnede 

KUKLALARLA MASALSI BİR MACERAYA TANIK OLUN…

Oyunda usta oyuncu Toygun Ateş çocuklarımız için sahne alıyor. Ona yıllarını tiyatroya vermiş deneyimli oyuncular eşlik ediyor.

İnan Ambarkütük’ün anonim bir Alman masalından sahneye uyarladığı ve yönettiği “Tatlı Rüyalar” oyununun konusu şöyle: Uyku Ülkesinin padişahı Sultan Horhor, kötü rüyalar gördüğünden uyumaktan korkan biricik kızı Uykucuk Sultan’ın derdine derman bulmak için, Kaf Dağı’na kadar gitmeye kararlıdır. Efsanevi Kaf Dağı’nda aradığı yine efsanevi bir masal kahramanı olan Kabus Yiyendir. Sultan Horhor bir padişahtır, fakat daha da önemlisi bir babadır. Kızı için çıktığı tehlikeli yolculukta birbirinden ilginç ve eğlenceli karakterle karşılaşır.

Oyun kuklalarla sahneleniyor. Uyku Ülkesi tamamen yastıklardan oluşan ve sürprizlerle dolu bir dekorla tasvir ediliyor. Birbiri ardına çocukların karşısına çıkan yirmiye yakın kukla, oyunu baştan sona heyecan ve merakla izletiyor. Oyuncular kuklalarla oynarken kendilerini saklamak için uğraşmıyorlar. Onlar aynı çocukların oyuncak bebekleriyle veya arabalarıyla oynadığı gibi birbirinden güzel kuklalarla oynuyorlar. Oyun bu şekliyle çocukların dünyasına bir adım daha yaklaşıyor.

Oyuna özel yazılmış ve bestelenmiş müzikler de oyuna ayrı bir lezzet katıyor. Usta oyuncu Toygun Ateş, oynattığı kuklası Padişah Horhor ‘la birlikte baştan sona sahneden inmiyor. Zaman zaman seyircilerle konuşup çeşitli düğüm noktalarında fikirlerini alarak onları da oyuna dahil ediyor. Çocuklar sahneye sözleriyle dokunuyor.

Hikayesi ve prodüksiyonuyla göz dolduran Tatlı Rüyalar kaçırılmaması gereken bir yapım. Büyüklere ve miniklere birlikte keyifli bir hafta sonu geçirmeleri için iyi bir fırsat sunuyor.

Yazan-Yöneten: İnan Ambarkütük, Kukla Tasarım-Uygulama: Sibel Altan, Müzik: Kaan Mete Dekor-Kostüm: Günsu Engin, Işık: Coşkun Yel, Oynayanlar: Toygun Ateş, İnan Ambarkütük Özlem Aktaş, Özge Erdemir, Yelda Alp, Emsal Yeşilbingöl, Özlem Kaynarca

Oyunumuz T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle sahnelenmiştir…